Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Nutriční podpora při léčbě onkologického onemocnění

Ztráta hmotnosti nebo menší příjem potravy a tekutin během onkologické léčby je velmi častá.Váš ošetřující lékař by Vám měl pomoci určit příčinu a vypracovat individuální plán, jak se s úbytkem hmotnosti nebo s problémy s příjmem potravy vypořádat. Pokud jsou změny v běžné stravě a příjmu potravy nedostatečné, může Vám lékař doporučit speciální nutriční nápoje (sipping). Tyto drinky jsou vhodné pro pacienty s onemocněním spojeným s rizikem podvýživy nebo u kterých se již podvýživa rozvinula. 

 

Co je enterální výživa k popíjení?

Enterální výživa k popíjení neboli sipping jsou přípravky pro zvláštní lékařské účely pro řízenou dietní výživu při podvýživě související s onemocněním. Na trhu jsou k dispozici různé typy enterální výživy. Přípravek Forticare Advanced je určen pro řízenou dietní výživu při podvýživě nebo riziku podvýživy u pacientů s nádorovým onemocněním. Je k dispozici ve dvou jedinečných příchutích - chladivá broskev a mango nebo chladivé ovoce. Přípravky je nutné užívat pod lékařským dohledem.

 

Kolik enterální výživy mám užívat?

Enterální výživa je určena pro pacienty, kteří trpí podvýživou související s onemocněním nebo u nichž riziko podvýživy hrozí. Pokud Vám lékař předepsal enterální výživu, musí určit přesnou dávku, kterou máte denně užívat. Každý organismus má jiné nutriční potřeby, ale obecně se nutriční drinky užívají v množství 1 až 3 lahvičky na den jako doplnění běžné stravy. Pokud Vám lékař předepsal enterální výživu k popíjení jako kompletní náhradu jídla, je počet lahviček na den vyšší. Enterální výživa k popíjení nebo jinak řečeno nutriční nápoje obsahují bílkoviny, sacharidy, tuky a také minerální látky nebo vitaminy. Proto je důležité informovat svého lékaře o tom, jaké doplňky stravy užíváte. Pokud je pro Vás užívání nutričních nápojů obtížné a nejste schopni vypít množství, které Vám bylo doporučeno nebo předepsáno, informujte svého lékaře.

 

Kdy mám užívat enterální výživu?

Nutriční nápoje jsou určeny k tomu, aby Vám pomohly, pokud trpíte podvýživou nebo jste jí ohroženi. Fungují na principu zvýšení příjmu živin a měly by být doplňkem Vaší běžné stravy, nikoli její náhradou. Nutriční nápoje se užívají mezi hlavními jídly. Je důležité zároveň dbát na dostatečný pitný režim.

 

Existují nějaké tipy pro správný příjem nutričních nápojů?

Nutriční nápoje chutnají nejlépe vychlazené. Lze je však užívat i ohřáté (pozor ale na znehodnocení některých mikroživin při tepelné úpravě). Můžete je přidat do některého ze svých oblíbených receptů nebo koktejlů. Pokud pociťujete změnu vnímání chuti, pomohou Vám přijmout potřebnou energii a bílkoviny speciální příchutě nebo mražené nápoje ve stylu nanuků.

Ako užíva sipping cz

 

Jak dlouho mám užívat nutriční nápoje?

Jak bylo uvedeno výše, každé tělo má jiné nutriční požadavky. Možná bude nutné užívat enterální výživu, dokud se nezlepší Váš zdravotní stav a dokud Vaše tělo nebude schopno přijímat všechny živiny, které potřebuje, z běžných potravin a nápojů. Pro lidi, kteří nejsou schopni přijímat běžnou stravu, je enterální výživa možným zdrojem výživy. O tom, jak dlouho byste měli enterální výživu užívat, rozhoduje Váš nutriční stav a Váš lékař.

 

Jaké typy nutričních nápojů jsou k dispozici?

Nutriční drinky jsou k dispozici v široké škále příchutí, s různým poměrem živin, v různých objemech od 125 ml do 300 ml. Obraťte se na svého lékaře, aby Vám pomohl vybrat správný přípravek. Na trhu jsou k dispozici standardní vysokoenergetické přípravky - Nutridrink, Nutridrink Max, Nutridrink Compact přípravky s vlákninou - Nutridrink Multi Fibre přípravky bez tuku - Nutridrink Juice style. Nutridrink Compact ProteinNutridrink Protein- vysokoenergetická výživa s vysokým obsahem bílkovin. Novinkou je Nutridrink Plant Based pro pacienty s alergií na bílkovinu kravského mléka, intolerancí laktózy nebo vegany. Nebo další speciální přípravky pro onkologické pacienty (Forticare Advanced), pacienty s cukrovkou (Fortimel DiaCare) nebo pacienty s proleženinami (Cubitan). Jedná se o potraviny pro zvláštní lékařské účely pro řízenou dietní výživu při podvýživě související s onemocněním a musí být používány pod lékařským dohledem.

 

Kdo mi může enterální výživu k popíjení předepsat?

Sipping můžete zakoupit v lékárně i bez receptu nebo Vám jej může předepsat lékař v nutriční ambulanci. Seznam nutričních ambulancí naleznete na https://skvimp.cz/nutricni-ambulance. V případě časové a místní nedostupnosti nutriční ambulance může předepsat i onkolog, chirurg a geriatr maximálně po dobu 4 týdnů.

 

Jak může špatná výživa ovlivnit moji léčbu?

Během léčby nádorového onemocnění se zvyšují energetické nároky organismu a tělo potřebuje ke svému fungování více energie a živin. Léčba onkologického onemocnění však může způsobit změny ve vnímání chutí, snížení chuti k jídlu a nechuť k potravinám, které jste dříve měli v oblibě.

Nutriční stav pacienta může významně ovlivnit výsledek léčby primárního onemocnění. Je důležité, abyste během léčby neztráceli tělesnou hmotnost, i když byste chtěli zhubnout.

Důsledky nevhodného nutričního stavu pacienta:

  • ztráta hmotnosti,
  • prodloužení pobytu v nemocnici,
  • snížení dávky nebo nutnost přerušit onkologickou léčbu,
  • horší odpověď na onkologickou léčbu.

 

Pokud Vaše obvyklá strava nepostačuje k pokrytí denního příjmu energie a živin, ztrácíte hmotnost a máte problém s příjmem stravy, poraďte se s lékařem o nutriční podpoře.

Nutridrink Compact banner

.