Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Pomocník pro stravování při onkologickém onemocnění

Cílem správné výživy během léčby onkologického onemocnění je zajistit, aby Vaše tělo mělo správnou rovnováhu živin, které potřebuje k udržení svalové hmoty, fyzické síly nebo k celkově lepšímu zvládání léčby.

 

Ne všechny dny jsou snadné

Mnoho pacientů s nádorovým onemocněním pociťuje, že některé dny jsou lepší, jiné horší. V případě, že Vaše dny zrovna nepatří mezi nejlepší, snažte se myslet na dobu, kdy jste se cítili dobře a připomeňte si, co Vám naposledy zlepšilo náladu.

Všimněte si, co přispělo k tomu, že jste se některé dny cítili dobře. Spali jste dobře? Přestali jste myslet na problémy? Měli jste své oblíbené jídlo? Šli jste se projít ven? Návštěva rodiny nebo přátel by pro Vás mohla být tím správným rozptýlením.

Snažte se myslet pozitivně a nevyčítejte si, že jste nedokázali dojíst jídlo. Jezte, kdykoli na to budete mít chuť. Zdravé potraviny, jako jsou ořechy, ovoce, zelenina, Vám během dne pomohou doplnit potřebné živiny.

Pokud je pro Vás jídlo obtížné, nezoufejte... Každé sousto se počítá. V tomto případě je však vhodné vsadit na potraviny, které obsahují vyšší podíl bílkovin a energie.

Zkuste jíst malé porce jídla, přibližně každé dvě hodiny, zejména když začnete pociťovat hlad. Není třeba mít obavy z toho, že nebudete schopni sníst plnou porci hlavního jídla, když budete přes den "uzobávat". Je důležité, abyste jedli kdykoli během dne, když máte chuť. Menší porce jídla jsou často lépe stravitelné.

Pokud nejste schopni jíst běžnou stravu či porce, obraťte se na svého lékaře. Lékař Vám může doporučit nebo předepsat nutriční nápoje vhodné pro pacienty s podvýživou související s onemocněním.

 

Nejčastější mýty

Buďte obezřetní k alternativním dietám nebo produktům, které slibují vyléčení nádorových onemocnění.

Možná jste slyšeli o alternativních dietách, které mohou vyléčit onkologické onemocnění. Některé z těchto diet nedovolují příjem určitých druhů potravin nebo se zaměřují na neobvyklé kombinace potravin. Nebylo vědecky potvrzeno, že by jakýkoli typ diety mohl nahradit léčbu rakoviny. Alternativní diety však mohou způsobit nedostatek živin, které Vaše tělo potřebuje.

Rovněž nevěnujte pozornost informacím, že potraviny vyživují nádor. Nejsou podloženy žádnými klinickými studiemi.