Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Snížení chuti k jídlu a ztráta hmotnosti během onkologického onemocnění

Během nádorového onemocnění se mění metabolismus těla. Tyto změny mohou být způsobeny reakcí organismu na nádor, terapií, léky nebo kombinací výše uvedeného.

Nežádoucí účinky terapie, jako je nevolnost, zvracení nebo změna vnímání chuti, mohou dočasně vést ke ztrátě chuti k jídlu nebo potížím s příjmem dostatečného množství živin. Všechny výše uvedené příznaky mohou být způsobeny také samotným nádorem.

Nedostatečný příjem živin může u většiny pacientů s onkologickým onemocněním vést k nežádoucímu úbytku hmotnosti. Je důležité udržovat si během léčby zdravou tělesnou hmotnost a nezkoušet různé alternativní diety, které mohou místo žádoucího pozitivního účinku způsobit fyzické nebo psychické problémy. Období onkologické léčby není vhodnou dobou pro hubnutí, i když Vy sami považujete úbytek několika kilogramů za pozitivní.

Úbytek hmotnosti lze zaznamenat až u 80 % pacientů. Pamatujte, že úbytek pouhých 2,5-5 % původní tělesné hmotnosti může být nebezpečný a může nepříznivě ovlivnit účinnost onkologické léčby.

 

Když hubnutí nabere už nebezpečné rozměry 

Mnoho pacientů s nádorovým onemocněním se po stanovení diagnózy v dobré víře začne stravovat zdravěji, což však může vést k nežádoucí ztrátě hmotnosti. Vzhledem k tomu, že onkologické onemocnění samotné, jeho léčba a některé léky mohou snižovat chuť k jídlu, způsobovat nevolnost a zvracení, může se riziko úbytku hmotnosti jen zvyšovat. Psychické starosti a stres mohou být také spouštěčem snížené chuti k jídlu a následného nechtěného úbytku hmotnosti.

Pacienti jsou často spokojeni s počátečním úbytkem několika kilogramů, zejména pokud měli nadváhu již před zahájením léčby a myslí si, že je to součást léčby a mohou tento proces kontrolovat. Malý úbytek hmotnosti Vám může připadat bezvýznamný, ale i úbytek hmotnosti o 2,5 až 5 % může nepříznivě ovlivnit léčbu primárního onemocnění. V případě tělesné hmotnosti 70 kg představuje úbytek 2,5 % pouze 1,75 kg.

Pokud je úbytek hmotnosti v posledním měsíci větší než 5 % nebo v posledních 6 měsících větší než 10 %, nebo pokud pacient přijímá méně než 35 % svého běžného příjmu a běžná strava není dostatečná, mělo by se zvážit doplnění běžné stravy o sipping.

Úbytek hmotnosti o 5 % znamená úbytek -3 kg u osoby s hmotností 60 kg a úbytek -4 kg u osoby s hmotností 80 kg. Už i hubnutí v takové míře ohrožuje úspěšnost léčby!

 

Ztratili jste v poslední době tělesnou hmotnost?

Pokud v krátké době zaznamenáte úbytek hmotnosti o 5 %, nezapomeňte informovat svého lékaře nebo dietologa, případně zavolejte na bezplatnou telefonní poradenskou linku (+420 800 110 001). Nečekejte, až bude těžké proces zastavit nebo až negativně ovlivní výsledek léčby!