Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Světový den boje proti rakovině - 4. únor

Onkologická cesta každého pacienta je jedinečná a víme, že kromě léčby je nezbytná dostatečná a správná výživa, která může být nápomocná po celou dobu trvání onemocnění. Až 65 % onkologických pacientů je během onkologického onemocnění a jeho léčby ohroženo podvýživou. Ztráta tělesné hmotnosti bývá jedním z nejčastějších příznaků a nepříznivě ovlivňuje kvalitu života pacienta, průběh onkologické léčby a rychlost rekonvalescence. Onkologické onemocnění a jeho léčba mohou způsobit snížený příjem stravy, nechutenství, zhoršit vnímání chutí a ovlivnit, jak tělo vstřebává jednotlivé živiny. Běžnou stravu v tomto období proto bývá vhodné doplňovat enterální výživou v podobě nutričních drinků, které by se měly stát součástí komplexní péče o onkologického pacienta.

 

.

Sledujte své tělesné změny

Ztráta tělesné hmotnosti je častým problémem u lidí, kteří procházejí léčbou onkologického onemocnění. Až 80 % pacientů může nechtěně zhubnout a pro tento úbytek existuje několik důvodů.

Během léčby onkologického onemocnění mohou pacienti především často ztratit chuť k jídlu. Potíže se sníženým apetitem mohou byt způsobené například nachlazením, vředy v ústech, nevolností nebo změnami vnímání chuti a vůně potravy. Změny chuti a apetitu mohou způsobit, že Vám některé potraviny přestanou chutnat, což může vést k tomu, že budete jíst méně a přijímat méně kalorií a živin, než byste měli.

Důsledkem pak může být postupný vznik podvýživy.

Aby se předešlo nechtěné ztrátě hmotnosti a byla zachovaná optimální výživa během Vaší léčby, měli byste zvážit následující kroky:

  • Pravidelně si sledujte tělesnou hmotnost.
  • Vypočítejte si BMI = m/h² (BMI = index tělesné hmotnosti, m = hmotnost v kilogramech, h = tělesná výška v metrech).
  • Snažte se jíst častěji, ale menší porce, každé 2 hodiny.
  • Zahrňte do stravy různorodé potraviny, abyste své tělo nepřipravovali o potřebné živiny.
  • Dělejte si poznámky o tom, co jíte, a jaké potraviny Vám chutnají.
  • Zvažte doplnění běžné stravy nutričními drinky určenými speciálně pro onkologické pacienty.
Obrázok
vyziva v nemoci

Enterální výživa je určena pro pacienty, kteří trpí nebo jsou v riziku podvýživy související s onemocněním.  Více informací o enterální výživě naleznete ZDE nebo se obraťte na svého lékaře. Ten Vám pomůže vybrat vhodný přípravek.