Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Vliv protinádorové léčby na stravování

Zdravé stravování je důležité během celé doby léčby nádorového onemocnění.

 

Chirurgický zákrok

V případě onkologického onemocnění se nádor často odstraňuje chirurgicky. Po operaci mohou být rány bolestivé a trvá nějakou dobu, než se tělo zotaví. Po operaci pak mohou následovat další druhy léčby, například chemoterapie, hormonální léčba nebo tzv. cílená léčba, radioterapie.

Příprava na operaci by měla zahrnovat zvýšení příjmu kvalitní stravy. V případě slabosti a podvýživy by měla být pacientovi před operací nastavena dieta s vyšším obsahem bílkovin a energie. Pokud Vaše běžná strava nestačí k uspokojení Vašich výživových potřeb, obraťte se na svého lékaře.

Radioterapie

Radioterapie ničí buňky v oblasti, která je ozařována. Bohužel nemůže 100% cílit pouze na buňky poškozené nádorem a zasáhne i zdravé buňky. Záleží na typu nádoru, jeho umístění a dávce záření, jak silné jsou vedlejší účinky léčby pro pacienta. Ozařování může také ovlivnit nároky na výživu, zejména pokud ozařovaná oblast zahrnuje trávicí trakt a zažívací systém.

V závislosti na ozařované oblasti se mohou objevit nežádoucí účinky, jako je podráždění sliznic úst, jazyka a hrdla, slizniční vředy, sucho v ústech, nevolnost, zvracení, průjem a zácpa. V některých případech mohou nežádoucí účinky způsobit i nechutenství nebo potíže s polykáním.

Pokud nejste schopni jíst normální stravu nebo máte potíže se snědením porcí, které jste dříve konzumovali, navštivte svého lékaře, který Vám může předepsat enterální výživu. Přípravky pro enterální podávání formou sippingu Vám mohou pomoci dosáhnout potřebného příjmu živin. Lékař Vám může v případě potřeby předepsat také léky podporující chuť k jídlu, aby Vaše tělo mělo po celou dobu léčby k dispozici všechny potřebné živiny.

 

Chemoterapie

Při chemoterapii se k usmrcení rakovinotvorných buněk používají léky, které ničí rakovinné buňky a zabraňují jejich dalšímu dělení. Nejsou však ničeny pouze nádorové buňky, ale také zdravé buňky, které rychle rostou a dělí se. Patří sem i buňky, které se nacházejí v dutině ústní nebo v trávicím traktu, tyto buňky jsou senzitivnější na poškození, proto je častější výskyt průjmů, mukositid (poškození sliznic) a dalších komplikací spojených se sliznicí trávicího traktu. Chemoterapie je často spojena s hormonální léčbou, která ovlivňuje funkci hormonů a používá se ke zpomalení nebo zastavení některých druhů rakoviny.

Chemoterapie i hormonální léčba mohou způsobovat různé problémy s výživou. Vedlejšími účinky chemoterapie mohou být problémy s příjmem a následným trávením potravy. Každý typ chemoterapie může způsobovat jiné nežádoucí problémy:

Mezi nejčastější patří - ztráta chuti k jídlu, rýma, zvracení, sucho v ústech, bolest v ústech nebo v krku, změny ve vnímání chuti, problémy s polykáním, pocit plnosti po snědení malé porce jídla, zácpa nebo průjem.

 

V mnoha případech není možné zajistit dostatečný příjem živin běžnou stravou. V takových případech je nutné užívat stravu s vyšším obsahem energie. Vaše tělo bude lépe snášet protinádorovou léčbu a sníží se tak riziko přerušení nebo ukončení léčby.