výživa a podvýživa
Výživa a podvýživa v nemoci

Enterální výživa k popíjení - sipping

Enterální výživa k popíjení je určena pro pacienty trpící podvýživou spojenou s onemocněním. Je vhodná pro pacienty s funkčním gastrointestinálním traktem, u nichž nelze úpravou stravy zajistit dostatečný příjem živin. Jedná se tekuté přípravky speciálně vyvinuté pro pacienty se zvýšenými energetickými a nutričními nároky. Do kategorie sippingu však patří také přípravky pro pacienty s onkologickým onemocněním, pacienty se zvýšenou potřebou bílkovin, pacienty s diabetem nebo pacienty s proleženinami (dekubity).

 

Výhody sippingu:

  • přesně definované složení,
  • vyvážený poměr živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, minerální látky, vitamíny),
  • snadné vstřebávání živin s nízkými nároky na trávení,
  • možnost použití v případě problémů s kousáním a polykáním.

 

Kolik enterální výživy mám užívat?

Enterální výživa je určena pacientům, kteří trpí podvýživou související s onemocněním nebo jsou jí ohroženi. Přípravky musí být užívány pod lékařským dohledem. Pokud Vám lékař předepsal enterální výživu, musí určit přesnou dávku, kterou byste měli denně užívat. Každý organismus má jiné nutriční požadavky, ale obecně se enterální výživa užívá v množství 1 až 3 lahvičky denně k doplnění stravy. Pokud Vám lékař předepsal enterální výživu k popíjení jako úplnou náhradu stravy, je počet lahviček na den vyšší. Enterální výživa k popíjení nebo jinak řečeno nutriční nápoje obsahují bílkoviny, sacharidy, tuky a také minerální látky nebo vitaminy. Proto je důležité informovat svého lékaře o tom, jaké doplňky stravy užíváte. Pokud je pro Vás užívání nutričních nápojů obtížné a nejste schopni vypít množství, které Vám bylo doporučeno nebo předepsáno, informujte o tom svého lékaře.

 

Kdy mám užívat enterální výživu?

Nutriční nápoje jsou určeny k tomu, aby Vám pomohly, pokud trpíte podvýživou nebo jste jí ohroženi. Fungují na principu zvýšení příjmu živin a měly by být doplněním Vaší běžné stravy, nikoli její náhradou. Nutriční nápoje se užívají mezi hlavními jídly. Je důležité zároveň dbát na dostatečný pitný režim.

 

Existují nějaké tipy pro správný příjem nutričních nápojů?

Nutriční nápoje chutnají nejlépe vychlazené. Lze je však užívat i ohřáté (pozor na možné znehodnocení nutrientů při příllišném zahřátí.) Můžete je přidat do některého ze svých oblíbených receptů nebo koktejlů. Pokud pociťujete změnu vnímání chuti, pomohou Vám přijmout potřebnou energii a bílkoviny speciální příchutě nebo mražené nápoje ve stylu nanuků.

Jak dlouho mám užívat nutriční nápoje?

Jak bylo uvedeno výše, každé tělo má jiné nutriční požadavky. Možná bude nutné užívat enterální výživu, dokud se nezlepší Váš zdravotní stav a dokud Vaše tělo nebude schopno přijímat všechny živiny, které potřebuje, z běžných potravin a nápojů. Pro lidi, kteří nejsou schopni přijímat běžnou stravu, je enterální výživa možným zdrojem výživy. O tom, jak dlouho byste měli enterální výživu užívat, rozhoduje Váš nutriční stav a Váš lékař.

 

Jaké typy nutričních nápojů jsou k dispozici?

Nutriční drinky jsou k dispozici v široké škále příchutí, s různým poměrem živin, v různých objemech od 125 ml do 300 ml. Obraťte se na svého lékaře, aby Vám pomohl vybrat správný přípravek. Na trhu jsou k dispozici standardní vysokoenergetické přípravky - Nutridrink, Nutridrink Max, Nutridrink Compact přípravky s vlákninou - Nutridrink Multi Fibre přípravky bez tuku - Nutridrink Juice style. Nutridrink Compact ProteinNutridrink Protein- vysokoenergetická výživa s vysokým obsahem bílkovin. Novinkou je Nutridrink Plant Based pro pacienty s alergií na bílkovinu kravského mléka, intolerancí laktózy nebo vegany. Nebo další speciální přípravky pro onkologické pacienty (Forticare Advanced), pacienty s cukrovkou (Fortimel DiaCare) nebo pacienty s proleženinami (Cubitan). Jedná se o potraviny pro zvláštní lékařské účely pro řízenou dietní výživu při podvýživě související s onemocněním a musí být používány pod lékařským dohledem.

 

Kdo mi může nutriční drink předepsat?

Nutriční drinky můžete zakoupit v lékárně i bez receptu nebo Vám je může předepsat lékař v nutriční ambulanci. Seznam nutričních ambulancí naleznete na https://skvimp.cz/nutricni-ambulance/ . V případě časové a místní nedostupnosti nutriční ambulance může předepsat i onkolog, chirurg a geriatr maximálně po dobu 4 týdnů.

Nutridrink Compact banner