výživa a podvýživa
Výživa a podvýživa v nemoci

Základní složky výživy, které by ve stravě neměly chybět

Tělo potřebuje ke správnému fungování kvalitní potraviny a živiny. Proto je třeba dbát na pestré a vyvážené složení stravy. Základní živiny lze rozdělit do dvou základních kategorií:

  • Makronutrienty - do této skupiny patří sacharidy, tuky a bílkoviny, které naše tělo potřebuje v relativně velkém množství. 
  • Mikronutrienty jsou živiny, které tělo potřebuje v malém množství. Do této skupiny patří vitaminy a minerální látky. 
Obrázok
Základní živiny CZ

Sacharidy

Sacharidy (někdy nesprávně označované jako cukry) se dělí na jednoduché (monosacharidy) a složené (polysacharidy) a naše tělo potřebuje oba typy.

Monosacharidy neboli jednoduché cukry jsou zdrojem okamžité energie. Nacházejí se především ve sladkostech a dezertech, ale také např. v ovoci. Jejich příjem způsobuje rychlé a okamžité zvýšení hladiny cukru v krvi (glykémie).

Zdrojem polysacharidů je např. rýže, těstoviny, chléb, pečivo, obiloviny a ovoce. Pozor na vysoký příjem jednoduchých sacharidů, který s sebou nese rizika - poruchu glukózové tolerance, zvýšení hladiny cukru v krvi a riziko vzniku cukrovky.

Složené cukry (polysacharidy) se štěpí postupně, což zajišťuje postupné vstřebávání uvolněné glukózy do krve. Poskytují déletrvající pocit sytosti a jsou obsaženy především v potravinách bohatých na vlákninu.

 

Vláknina představuje nevstřebatelnou složku potravy, která se obvykle nachází v rostlinných produktech. Lze ji rozdělit na dvě kategorie: rozpustnou vlákninu, kterou mohou částečně využít bakterie ve střevě, a nerozpustnou vlákninu, která prochází trávicím systémem v podstatě nezměněna. Chemicky je vláknina tvořena převážně polysacharidy, jako je například celulóza, hemicelulóza, lignin, pektin, agar nebo inulin.

 

Tuky

Tuky (lipidy) jsou bohatým zdrojem energie. Skládají se z mastných kyselin, které se podle složení dělí na nenasycené a nasycené. Tzv. esenciální mastné kyseliny jsou ty, které si tělo nedokáže samo vytvořit a musí je přijímat v potravě. Tuky je třeba přijímat v přiměřeném množství, protože nadbytek tuků je spojen s obezitou a nadbytek cholesterolu s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění.

 

Bílkoviny

Bílkoviny (také nazývané proteiny) jsou základními makronutrienty. Jsou složeny z aminokyselin, které jsou základními stavebními kameny proteinů. Existuje 20 různých aminokyselin, které se dělí na neesenciální a esenciální. Protože ne všechny aminokyseliny si tělo dokáže vytvořit samo, musíme část z nich přijímat ve stravě (esenciální aminokyseliny). Bílkoviny se nacházejí v různých potravinách, včetně masa, ryb, drůbeže, vajec, mléčných výrobků, luštěnin, ořechů a semínek. Každý z těchto zdrojů může poskytovat různé druhy aminokyselin.  Nedostatek bílkovin může vést k různým problémům, včetně svalového úbytku a oslabení imunitního systému. Pokud je bílkovin nadbytek, organismus je nedokáže využít ani uložit do zásoby a pomocí ledvin jsou z těla vyloučeny.