Výživa seniorů
Výživa seniorů

Doporučená péče a preventivní opatření proti podvýživě u seniorů

Správné stravovací návyky

Pestrá strava a správné stravovací návyky by měly být základem zdravého životního stylu každého člověka. U starších lidí to platí dvojnásob, protože nedostatek určitých živin může způsobit nebo ovlivnit výskyt infekčních onemocnění, ke kterým jsou starší lidé náchylnější. S přibývajícím věkem se zhoršuje metabolismus organismu, zhoršuje se stav fyzické výkonnosti, zdraví zubů a pohyblivost svalů trávicího traktu.

 

Smažená jídla a sladkosti je třeba omezit!

Denní energetický příjem by měl být tvořen ze 60 % polysacharidy - celozrnnými výrobky, rýží, bramborami. Energetický příjem z tuků by neměl překročit 25 % denního příjmu. Tuky by měly být především mononenasycené - olivový olej, řepkový olej, arašídové máslo, avokádo a polynenasycené - slunečnicová a lněná semínka, vlašské ořechy. Bílkoviny by měly tvořit 15 % denního příjmu se zaměřením na živočišné bílkoviny - mléčné výrobky, drůbež, ryby, a také na rostlinné bílkoviny - luštěniny.

Potraviny s vyšším energetickým obsahem: Potraviny s vysokým obsahem bílkovin:
máslo zakysaná smetana sušené ovoce tvrdý sýr dušená šunka mléko
margarín med cukr tvaroh jogurt vejce
smetana džem majonéza maso jogurty s obsahem tvarohu ořechy
smetanový sýr     ryby luštěniny semínka

 

Zelenina a ovoce v dostatečném množství

Zelenina a ovoce jsou nejen vynikajícím zdrojem minerálních látek a vitamínů, ale jejich vysoký obsah vlákniny napomáhá peristaltice střev. Starší lidé mají často nedostatek vitaminů i minerálních látek, a proto je třeba dbát na dostatečný příjem ovoce a zeleniny, nejlépe v pěti porcích denně.

 

Pokud běžná strava nestačí a senior je ohrožen podvýživou nebo již je podvyživený, je třeba kontaktovat lékaře.  Na trhu jsou k dispozici přípravky enterální výživy k popíjení, které mohou doplnit nebo zcela nahradit stravu. Tyto přípravky jsou určeny k užívání pod dohledem lékaře. Doporučuje se podávat je seniorovi po jídle nebo mezi jídly, aby se jejich konzumací nenasytil a neodmítal běžnou stravu. Nutriční drinky by měl senior užívat postupně po doušcích, protože živiny se lépe vstřebávají v průběhu času a vypití celého obsahu lahvičky najednou by mohlo způsobit zažívací problémy. Přípravky lze mírně ohřívat, ale nejlépe chutnají vychlazené.

 

Dostatečný příjem tekutin je zásadní

Fyziologicky se ve stáří snižuje pocit žízně. Starší lidé proto pociťují menší potřebu pít a jsou častěji ohroženi dehydratací v důsledku nízkého příjmu a vyšších ztrát. Doporučuje se rovnoměrné rozložení příjmu tekutin během dne, zajištění příjmu tekutin mezi jídly, ale větší příjem tekutin se doporučuje ráno. Do pitného režimu lze počítat vodu, čaj, ale i ovocné nebo zeleninové nápoje. Pozor je třeba dávat na sycené minerální vody, které mohou obsahovat vyšší obsah sodíku, a jsou proto nevhodné pro osoby s vysokým krevním tlakem a srdečním selháním. Ovocné šťávy a 100% džusy by se měly ředit vodou v poměru 1:1 a neměly by se pít nalačno, protože dráždí žaludeční sliznici. Nepijte často černou kávu (odvodňuje). Obecně se doporučuje vypít 1,5-2 litry tekutin denně. Hydratace organismu je důležitá pro udržení správné funkce ledvin (u 65letého člověka je funkce ledvin snížena asi o 30 %, u 80letého o 50 %).

Nutridrink Compact banner