Výživa seniorů
Výživa seniorů

Víte, co je příčinou podvýživy u seniorů a jaké jsou její důsledky?

S přibývajícím věkem se častěji vyskytuje problém s nedostatečným příjmem zdravé a vyvážené stravy. Konzumace nevhodných potravin s nízkou výživovou hodnotou nebo nedostatečného množství potravin může vést k podvýživě. Podvýživa neboli malnutrice je často spojena s nemocemi, a proto jsou starší lidé jednou ze skupin nejnáchylnějších k podvýživě.

 

Příčiny podvýživy u starších osob:

  • somatické - nechutenství, problémy se žvýkáním, problémy se zuby, zubní náhrady, poruchy polykání, chronické onemocnění, onemocnění dutiny ústní, poruchy trávení v důsledku užívání léků nebo snížené pohyblivosti

  • sociální - chudoba (nekvalitní a jednotvárná strava), ztráta nezávislosti, osamělost, nedostatečná strava v zařízení sociálních služeb nebo v nemocnici

  • věk - změna vnímání chutí a vůní, snížení pocitu hladu, zvýšení pocitu sytosti, snížení příjmu tekutin

  • psychické - úzkost, deprese, demence

příčiny podvýživy u seniorov

 

Důsledky nedostatečné výživy u starších lidí

Důsledky nedostatečné výživy jsou obrovské. Jedním z nejzřetelnějších je úbytek hmotnosti, úbytek tuku a svalů (kosterních, dýchacích nebo srdečního), nízká hladina bílkovin v krvi (hypoproteinémie), anémie, malá fyzická aktivita v důsledku slabosti a potřeba většího odpočinku při běžných činnostech. Podvýživa však může přispívat také k oslabení imunitního systému či pomalejšímu hojení ran.

Pro zachování nezávislosti a kvality života starších osob musí být strava dostatečná a kvalitní. Je pro ně obtížné přijímat větší objemy potravy, proto by i menší porce jídla měly obsahovat všechny potřebné živiny v dostatečném množství. Pokud senior trpí podvýživou nebo mu podvýživa hrozí, je třeba kontaktovat lékaře. Lékař může seniorovi doporučit nebo i předepsat enterální výživu k popíjení až na dobu 6 měsíců, pokud splňuje podmínky předepsání. Přípravky musí být užívány pod dohledem lékaře.

Nutridrink Compact banner